Soutěž pro pregraduální studenty po 22 letech…

V roce 1989 se na půdě Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci konala poslední celostátní soutěž SVOČ, jak o tom svědčí Sborník studentských vědeckých prací SVOČ. Olomouc: Univerzita Palackého, 1989. Byla to soutěž organizovaná pro zástupce pěti tehdy existujících filozofických fakult (Bratislava, Brno, Olomouc, Praha a Prešov) a byla to soutěž mnohooborová. Lingvistika se dle tehdejšího soutěžního řádu rozdělila do dvou sekcí, a to do sekce Slovanská jazykověda (předsedou poslední soutěžní poroty byl prof. Miroslav Komárek z Katedry bohemistiky a polonistiky FF UP) a sekce Neslovanská jazykověda (předsedkyní poslední soutěžní poroty byla prof. Jarmila Tárnyiková z Katedry germánské a anglické filologie FF UP).

V průběhu dalších dlouhých let, kdy se celostátně organizovaná studentská soutěž, tzv. SVOČ, rozpadla, či byla organizována jen na jednotlivých fakultách a celostátně pouze v některých oborech, ne však v lingvistice, se na některých fakultách podařilo studentskou lingvistickou soutěž v nějaké podobě obnovit (např. v Ostravě, Českých Budějovicích, v Olomouci). Ostravská univerzita dokonce koncem 90. let alespoň uspořádala několik nesoutěžních meziuniverzitních přehlídek studentských prací. Závistivě jsme sledovali své kolegy v literárněvědných sekcích bohemistických kateder či na katedrách české literatury, že alespoň v oboru česká literatura studenti svou celostátní soutěž mají (organizuje ji každoročně Ústav pro českou literaturu AV ČR pod názvem Studentská literárněvědná konference).

Vývoj olomouckých setkávání doktorandů a postdoktorandů v rámci Mezinárodního setkání mladých lingvistů spěl během jedenácti let přirozenou cestou k tomu, že na konferenci měli čím dál víc zájem vystupovat i mladší kolegové, pregraduální studenti. Počátkem roku 2011 jsme se proto v Olomouci rozhodli, a to za vydatné a skutečně vstřícné pomoci Ústavu pro jazyk český AV ČR a Hlavního výboru Jazykovědného sdružení ČR (především prof. Jany Hoffmannové a dr. Václavy Holubové, které „mladé lingvisty“ podporovaly od samého počátku, dále doc. Mirjam Fried, která se velmi ochotně ujala role předsedkyně poroty), že celostátní kolo KONEČNĚ uskutečníme i my, lingvisté.

A tak jsem mohla s velkou radostí dne 9. května 2011 oznámit v již tradičním úvodním slově již tradičního mezinárodního setkávání mladých lingvistů pod olomouckou střechou (XII. Mezinárodní setkání mladých lingvistů OLOMOUC 2011, tentokrát s ústředním tématem Jiná slova – jiné světy?) jednu ze dvou novinek, a to uspořádání 1. ročníku celostátní soutěže pro mladší kolegy, tj. pro pregraduální studenty, pod názvem STUDENT A VĚDA: LINGVISTIKA. Soutěž se okamžitě stala integrální součástí konference „mladých lingvistů“, o čemž svědčí nejen zcela zaplněná aula při slavnostní zahajovací přednášce Slovník vs. gramatika našeho pozvaného hosta, a to prof. Jana Kořenského z Katedry obecné lingvistiky  FF UP (přednáška pozvaných hostů byla tou druhou novinkou, na závěr konference vystoupil ještě prof. Joseph Embley Emonds, hostující profesor na UTB Zlín), ale i hojně navštívená soutěž samotná.

Ale nejdříve k počátkům: začátkem března 2011 byli oficiálním dopisem osloveni děkani všech 10 filozofických fakult v ČR. Průvodní dopis vysvětloval, že soutěž je určena pregraduálním studentům bakalářských a magisterských studijních programů všech lingvistických a filologických oborů, popř. i oborů, jejichž oblast zkoumání s lingvistikou souvisí (např. filozofie, sociologie, psychologie, mediální studia apod.). Každá fakulta měla právo vyslat do celostátní soutěže 3 své zástupce, tj. vítěze fakultních kol či studenty vysílající institucí doporučené (pokud fakulta soutěž zatím nepořádá).  Jednotlivé příspěvky nebyly nijak tematicky vymezeny (interdisciplinární příspěvky byly naopak vítány), ústní prezentace však byla omezena 15 minutami. Vítězné příspěvky pak budou mít možnost publikování v recenzovaném sborníku.

O dva týdny později obdrželi tento dopis i vedoucí celkem 38 kateder s filologickým zaměřením.

S velkým potěšením jsme zaznamenali, že i v tak krátké době okamžitě zareagovalo osm z desíti filozofických fakult (z nichž jedna se ovšem pro rok 2011 omluvila), neozvali se pouze kolegové z Brna a Ústí nad Labem. Do soutěže těchto sedm přihlášených fakult vyslalo celkem 15 studentů:

(vedle jména soutěžících je uveden i název práce, a to pro posouzení, čím se nejmladší generace adeptů vědy lingvistické zabývá)

FF JČU České Budějovice:

TEREZA FANTOVÁ: Půjde ještě dnešní mládež s mámou na póle? Běžná mluva v obci Sudovo Hlavno

VÁCLAV KUNEŠ: Pomístní jména v katastrálním území Vlhlavy a Malé Chráštany

VERONIKA NOVÁKOVÁ: Forenzní lingvistika

FF UP Olomouc:

NIKOLA HOŠKOVÁ: Morfologické adaptace čínských proprií v češtině (se zaměřením na antroponyma)

JANA JIROUTOVÁ: The analysis of ironic overtones in Naomi Klein’s book The Shock Doctrine: The Rise of Disaster Capitalism

JANA KUBĚNOVÁ: Vybrané evangelní úryvky v staroslověnském,  církevněslovanském a staročeském překladu

FPF SU Opava:

HANA BITOMSKÁ: Kompozice internetového časopisu  

JANA DOBEŠOVÁ: Expresivita v e-mailové   komunikaci           

FF OU Ostrava:

LUCIE MACHÁLKOVÁ: Přechylování příjmení jako jazykovědně-společenský problém současnosti  

BARBORA VALNÁ: Řeč dětí v předškolním věku

ELIŠKA VEJRYCHOVÁ: Změny vlastních jmen v letech 1945–1948 a problém českého nacionalismu           

FF UPCE Pardubice:

JIŘÍ SVOBODA: Function of Postponement in Academic Style               

FF ZČU Plzeň:

TEREZA OPALECKÁ: Lexikální strategie – využití AJ-NJ překladového slovníku při četbě cizojazyčného textu           

DAGMAR VAŠATOVÁ: Die Ausklammerung in den Deutsch geschriebenen Texten            

FF UK Praha:

JANA ZDEŇKOVÁ: Jednoduché minulé časy a složené préteritum ve čtyřech stč. Památkách

Písemné verze všech prací i ústní prezentace posoudila odborná porota ve složení:

doc. Mirjam Fried, Ph.D.  (ÚJČ AV ČR Praha), předsedkyně poroty

doc. PhDr. Božena Bednaříková, Dr. (FF UP Olomouc), organizační tajemnice poroty (jen s hlasem poradním)

Mgr. Ilona Adámková, Ph.D. (FF OU Ostrava)

PhDr. Robert Dittmann, Ph.D. (FF UK Praha)

doc. PhDr. Eva Höflerová, Ph.D. (FPF SLU Opava)

Mgr. Anna Kavalírová (FF UPCE Pardubice)

Mgr. Lucie Medová, MPhil., Ph.D. (FF JČU České Budějovice)

PaedDr. Petr Kučera, Ph.D. (FF ZČU Plzeň)

doc. PhDr. Ludmila Veselovská, M.A, Dr. (FF UP Olomouc)

V zájmu objektivního hodnocení každý z porotců hodnotil a bodoval pouze soutěžní příspěvky z jiných univerzit, nikoliv z té své, předsedkyně poroty jako zástupkyně Ústavu pro jazyk český měla právo hodnotit příspěvky všechny. V závěru soutěžního dne pak mohla doc. Mirjam Fried jako předsedkyně poroty vyhlásit následující výsledky 1. ročníku celostátní soutěže:

  1. místo: VÁCLAV KUNEŠ (FF JČU České Budějovice)
  2. místo: NIKOLA HOŠKOVÁ (FF UP Olomouc)
  3. místo: JANA ZDEŇKOVÁ (FF UK Praha)

Čestné uznání: ELIŠKA VEJRYCHOVÁ (FF OU Ostrava)
Čestné uznání: JANA KUBĚNOVÁ (FF UP Olomouc)

Všem soutěžícím, kteří se umístili na prvních 5 místech, byla nabídnuta možnost publikovat příspěvek v recenzovaném sborníku. K nim soutěžní porota přidala ještě jednu práci, a to soutěžní příspěvek JANY JIROUTOVÉ (FF UP Olomouc).

První ročník soutěže je za námi, ale v Olomouci chystáme již další. Bude to opět v rámci tentokrát již) XIII. Mezinárodního setkání mladých lingvistů, a to ve dnech 7.–9. května 2012.

Všechny informace jsou (a budou) na webových stránkách Katedry bohemistiky FF UP: www.kb.upol.cz , popř. na www.mladi-lingviste.cz.

Velmi uvítáme vaši pomoc a spolupráci a těšíme se na setkání.

Božena Bednaříková (za organizační tým, složený z nadšených doktorandů a doktorandek Katedry bohemistiky a Katedry obecné lingvistiky FF UP)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>